w

Domowy dżem truskawkowy

Dżem truskawkowy – wielkimi krokami zbliża się sezon truskawkowy, który – nie ukrywam – uwielbiam. W sezonie letnim w naszym domu królują owoce. W tym roku na pewno powstanie sok truskawkowy oraz różne wersje dżemu.

Dzisiaj przedstawiam wam przepis na dżem truskawkowy, z którego korzystam od kilku lat – bez żadnych FIX-ów i sztucznych zagęszczaczy. Co potrzebujesz? Oto lista:

  • 1 KG TRUSKAWEK
  • 300 G CUKRU (MOŻE BYĆ MNIEJ JEŻELI TRUSKAWKI SĄ SŁODKIE)
  • 2 CYTRYNY
  • 1 ŁYŻECZKA MASŁA

Truskawki myję, usuwam szypułki, a następnie zasypuję cukrem oraz dodaję sok z cytryny. Zostawiam na godzinę, do czasu aż truskawki puszczą sok.

Następnie gotuję truskawki przez około 2 godziny bez pokrywki, mieszając od czasu do czasu. Dodaję do nich łyżeczkę masła, która sprawi, że nie będzie tworzyła się piana.

Na sprawdzenie, czy konsystencja dżemu jest już odpowiednia, mam prostą sztuczkę. Na uprzednio schłodzony w zamrażarce talerz wylewam łyżeczkę konfitury – po jej szybkim wystygnięciu będzie można łatwo ocenić jej konsystencję. Jeżeli okaże się zbyt rzadka, to gotuję jeszcze 10 min i powtarzam czynność z talerzykiem aż do czasu osiągnięcia pożądanej konsystencji.

dżem truskawkowy

Kiedy dżem jest gotowy, przelewam go do wyparzonych słoików. Wcześniej ogrzewam słoik, wlewając łyżeczkę gorącej konfitury. Szczelnie zamykam i odstawiam do góry dnem.

Następnie pasteryzuję słoiki.

Do dużego garnka wkładam ściereczkę, nalewam wrzątku i umieszczam słoiki w środku (ważne: nie zalewaj gorących słoików zimną wodą, bo mogą pęknąć). Na wolnym ogniu gotuję około 15 minut. Wyjmuję, ponownie odwracam do góry dnem i pozostawiam do całkowitego wystudzenia. Smacznego!

Nisa

Co myślisz?

Napisane przez Magda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa. 18 pytań które warto zadać.

Belgijska Czekolada

Belgijska Czekolada – dlaczego jest najlepsza na świecie?